Lykožrút cigánsky

Posted: 8 decembra, 2010 in ekológia

Už od konca 19. storočia a začiatkom toho 20. sa územie Slovenskej republiky začalo postupne zabezpečovať na právnej úrovni a vznikajú nové prírodné rezervácia a chránené oblasti. Prvým a vlastne najstarším kontinuitným chráneným územím na Slovensku čiže od roku 1895 je Ponická huta spolu s NPR Príboj. O niekoľko rokov neskôr ( 1955 ) bol prijatý zákon o štátnej ochrane prírody, na ktorého základe sa začala systematicky budovať a zabezpečovať štátna ochrana prírody. Na základe prijatého zákona č.1/ 1955 Zb. z. boli postupne vyhlásené 4 národné parky, 16 chránených krajinných oblastí a vyše 899 chránených viac menej izolovaných území s podstatne menšou rozlohou.
V súčasnosti pribudlo jednak na rozlohe chránených území, zákonov týkajúcich sa ochrany a zveľaďovania životného prostredia ako aj „osôb“, ktoré nemajú zľutovanie s ničím. 
Väčšia časť obyvateľstva nemá rado zimu, ale čo majú povedať naše lesy? Začiatkom jesene si každá tmavšia domácnosť zvláča do svojho ani zďaleka nie pripomínajúceho „obydlia“ čo najviac narúbaných klátikov. Deti sporne odeté a obuté som sekerami vyrážajú do lesa, aby svojim rodičom doniesli čo najviac „paliva“ bezohľadnosť nepozná hraníc. Naše lesy sa musia vyrovnať a poväčšine si samé poradiť so škodcami, ktoré ich napadajú pri rôznych prírodných katastrofách. Nebolo tomu tak dávno čo lykožrút smrekový napadol stromy vo Vysokých Tatrách.
Momentálne v starostlivosti o životné prostredie sa využívajú tieto nástroje:
– Ekonomické nástroje: finančné postihy za poškodzovanie životného prostredia
– Právo: prejavuje sa pri tvorbe nových zákonov, právnych predpisov na ochranu životného prostredia, ich kontrolu a dodržiavanie.
– Inštitúcia: realizuje vláda pomocou rôznych inštitúcií, ktoré majú na starosti ochranu ŽP ( napr. Ministerstvo ŽP, Hygienická služba, Slovenská technická inšpekcia ochrany ovzdušia atď. )
– Enviromentálna výchova: realizuje sa prostredníctvom rôznych projektov, súvisí s informovaním občanov.
Ale sú tieto opatrenia dostatočné? Na Slovensku čierna ťažba dreva ročne predstavuje 2 milióny m3 dreva. Aký ma vlastne dopad nelegálny výrub dreva? Po prvé slovenské lesy sú v pravom slova zmysle tunelované a ich reálna zásoba klesá, na rozdiel od oficiálnych štatistík. Po druhé vyše 4 miliardy korún uniká do čiernej ekonomiky, ktorých dosah sa už pri takom objeme ťažko odhaduje.


Dokedy bude sebeckosť ľudí pretrvávať? Je smutné, že zlodeji dreva si neuvedomujú fakt, že týmto „obohacovaním sa“ sa v skutočnosti oberajú, nielen štát i financie, ale hlavne seba o krásu prírody, ktorá nie je nahraditeľná za niekoľko rokov. Trvá stovky rokov kým sa príroda úplne spamätá z ľudských zásahov.

Valéria

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s