Zlodejstvo propagované ako prínos

Posted: 10 decembra, 2010 in ekonómia

Miesto úvodu uvediem názorne situáciu ktorá sa stáva rozšíreným javom, ktorý ničí nielen naše hospodárstvo, ale aj celú spoločnosť a ktorému sa v tomto článku chcem venovať. Takže typický príklad – nadnárodná spoločnosť postaví továreň v stredoeurópskom štáte po uistení sa, že dostane štedré dotácie od štátu a niekoľkoročné daňové prázdniny, ktoré štát argumentuje vytváraním pracovných miest. Tieto pracovné miesta však po postavení prevádzky nie sú obsadené ľuďmi žijúcimi v okolí továrne, miesto toho si ctený investor privezie masy lacnej pracovnej sily z krajín tretieho sveta. Ak sa pracovné miesto ujde aj domácemu, môže sa pripraviť na otrasné pracovné a mzdové podmienky, pretože nenároční zamestnanci z Ázie postavenie zamestnanca sťahujú veľmi nízko. Krajina v ktorej sa takýto podnik usadí tým len stratí. Miesto očakávaných ziskov sa po skončení daňových prázdnin podnik spakuje a odtiahne ďalej na východ. Miesto nových pracovných miest si ľudia môžu začať zvykať na ázijskú náturu a nový štandard správania sa v meste. Zisk zahraničný podnikateľ určite nemá v úmysle míňať v krajine kde má filiálku, pretože k tomu nemá ani dôvod. Predsa presunul výrou do inej krajiny aby mal z toho zisk, nie zo sympatií k danej krajine. Toto je veľmi dôležitý faktor – domáci podnikateľ je pre štát omnoho cennejší, ten míňa a investuje peniaze v domácej krajine, zahraničný investor si dividendy nechá poslať do zahraničia, čím štátu miesto multiplikovania investície odchádzajú prostriedky mimo jeho ekonomiku. ( viď príklad: http://www.blansko.cz/forum/viewtopic.php?id=1136)

Pri vytváraní modernej Európy nikto neberie v úvahu názor a záujmy pôvodných obyvateľov a pravých vlastníkov európskej pôdy – nás. Od vlád, ktoré sú tvorené stranami, ktorých úspešné fungovanie je podmienené množstvom vynaložených financií na reklamu a kampaň nemožno očakávať vôľu zasahovať do konania finančníkov a veľkopodnikateľov. Miesto podpory podnikov, z ktorých môže štát získavať prostriedky formou daní, ktoré zamestnávajú jeho občanov a ktoré zisk ďalej investujú a utrácajú na jeho území podporuje zakladanie dotovaných tovární zahraničných spoločností pre ktorých podnikanie v danom štáte predstavuje časovo obmedzenú záležitosť s cieľom maximalizácie zisku. K maximalizácii zisku patrí aj minimalizácia teda okrem iného zamestnávania rootníkov z najchudonejších krajín. To znamená znižovanie ceny práce teda platov a tiež znižovanie ponuky práce pre domácich uchádzačov o zamestnanie. Teda nižšie platy a menej práce, pretože prisťahovalci si ukroja z koláča. Po zatvorení prevádzky sa o osud týchto pracovníkov investor samozrejme nestará a tak sa stávajú záťažou pre sociálny systém.

Takéto výhody prináša toľko propagovaná lacná pracovná sila a zahraničný investori a média neprinášajú úplnú pravdu o víziách ekonomických “expertov”.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s