Richard Scutari – nezlomný bojovník (časť 1.)

Posted: 29 januára, 2012 in osobnosti

Henrik Holappa zdieľa príbeh o tom, ako Richard Scutari ovplyvnil jeho život. Uverejnené ako predslov v knihe Richard Scutari – nezlomený bojovník, súbore listov Richarda Scutariho.

Niekedy sú v živote rozhodnutia, ktoré ovplyvnia váš celý život. Vedel som len málo, keď som začal čítať časopis British Nationalist, už je to takmer osem rokov dozadu. Časopis mal oddelenú stránku Prisoner od War, kde bol obrázok starnúceho muža s popisujúcim článkom. Tento článok bol o Richardovi Scutarim. Časopis citoval článok ADL (Anti-defamation league, židovská extrémistická organizácia v USA, prevádzkovaná jej národným riaditeľom Abe Foxmanom) a ja citujem z rovnakého odstavca, ako som čítal:

“Spojenie Richarda Scutariho s rasistickými bielymi organizáciami možno vysledovať do roku 1982, kedy sa zúčastnil národného zhromaždenia hnutia Zmluva, meč a ruka pána. Len o dva roky jeho aktivity v rasistickom gangu The Order ho dohnali pred najvyššiu porotu, kde bol odsúdený na 60 rokov väzenia. Od jeho uväznenia v roku 1989 Scutari sa zapája do činnosti radikálnej pravice, píše pre krajne pravicové skupiny a presadzuje Asatru, rasistickú verziu polyteistického severského náboženstva. On a niekoľko jeho kolegov z gangu The Order neprejavujú nijakú ľútosť nad ich činmi a stále zostávajú hybnou silou rasistického hnutia aj spoza mreží.”

Po prečítaní tohto krátkeho popisu Richarda Scutariho som mu chcel napísať. Premýšlal som hodiny predtým, ako som vzal pero a kus papiera o tom, čo mu chcem napísať. Prvý riadok môjho dopisu znel nasledovne “Som Henrik Holappa, 17 ročný národný socialista z Fínska… ”

Počul som o Order a hrdinskom boji Robertovi J. Mathewsa v skorých 80.tych rokoch, ktorý nakoniec viedol k jeho smrti a uväzneniu zvyšných členov Order. Stále som si však neuvedomoval fakt, že bolo možné viesť korešpondenciu s tými, ktorých sa to týkalo. V tom čase som si písal s niekoľkými politickými väzňami, ale nepátral som po kontaktoch na členov The Order, moje povšimnutie si článku o Richardovi Scutarim bola čistá náhoda. Teraz, po rokochh od môjho prvého listu Scutarimu a zistenia, aký dôsledok jeho osobnosť v mojom živote zanechala, nemôžem dlhšie pokladať moje zistenia o Richardovi Scutarim za náhodu. Skôr si myslím, že som mal nápovedu – a keď som objavil aj duchovný aspekt – všetko sa deje z nejakého dôvodu.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s