Namíbia – ďalšia stratená krajina

Posted: 30 júna, 2011 in Nezaradené

Na našom blogu sme Vám priniesli príbehy dvoch afrických krajín, kde uvoľnenie systému rasovej segregácia a zrovnoprávnenie obyvateľstva viedlo k bezmedznému úpadku krajiny a obrovskému utrpeniu bieleho obyvateľstva – Južnej Rodézie (https://nezaslepeni.wordpress.com/2009/09/20/pad-juznej-rodezie-%E2%80%93-memento-multikulturalizmu/)a Južnej Afriky(https://nezaslepeni.wordpress.com/2010/06/05/boers-pad-bielej-juznej-afriky-pre-bankovu-mafiu/). Tento článok pojednáva o ďalšej africkej krajine, kde neustále udeľovanie práv negroidom viedlo k chaosu a krachu.

Územie dnešnej Namíbie dosiahli už v 15. storočí Portugalci, postupom času ju kolonizovali Holanďania a neskôr získali moc Angličania. Koncom 19.storočia moc získali Nemci, ktorí tu vďaka prílivu bielych osadníkov vybudovali silné hospodárstvo opierajúce sa o nerastný potenciál krajiny. Kolónia Deutsches Sudwestafrika patrila k najprosperúcejším lokalitám v celej Afrike. V roku 1904 začali kočovné skupiny černošských kmeňov, ktoré schudobneli v dôsledku dobytčieho moru, prepadávať belošské sídla, mužov vraždili, ženy a deti znásilňovali. To si vyžiadalo tvrdú odvetu pruskej armády, čo vyvolalo hysterickú reakciu európskych komunistov na čele s Rosou Luxemburgovou. Po prvej svetovej vojne sa krajina dostala pod vplyv Veľkej Británie a jej juhoafrickej kolónie, ku ktorej bola de facto pričlenená až do roku 1990. Úroveň, akú belosi predovšetkým nemeckého pôvodu vybudovali možno vidieť na videu z konca 70.tych rokov: 

Od konca 50.tych rokov sa v krajine začína v krajine prejavovať zhubný vplyv komunistov. Juhoafrickí odborári začínajú organizovať černošských robotníkov a liberálni myslitelia prenikať na univerzity. Menšia časť bieleho obyvateľstva prestáva cítiť potrebu segregácie a negroidi sú neustále burcovaní k rozsiahlejším požiaadavkám. Dianie v Juhozápadnej Afrike je značne prepojené s dianím v Južnej. Po páde apartheidu a zavedení rasovej rovnosti rovnako ako v okolitých štátoch hospodárstvo a životná úroveň upadá. Biele obyvateľstvo pozvoľna vymiera, ako v dôsledku vysťahovalectva, tak demografickej nerovnosti voči mnohopočetnejším černošským rodinám. Stále existujú priepastné rozdiely medzi negroidným obyvateľstvom a zvyškami bielych, ktorí tu ostali. Politická moc je v rukách čiernych davov, z ktorých veľká časť žije na úrovni doby kamennej. 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s