Rozhovor s kapelou Rodobrana

Posted: 30 marca, 2011 in umenie

Zdravím Ťa, na úvod by som sa spýtal niečo o kapele, kedy vznikla, koľko má členov, ako často vystupuje?

Zdar! Takže k vzniku kapely len veľmi stručne. Kapela Rodobrana sa začala formovať v roku 2005, avšak prvá „oficiálna“ skúška v kompletnej (štvorčlennej) zostave bola v júni 2006. Po krátkom čase u nás došlo k výmene bubeníka a niekedy do obdobia krátko po tejto výmene sa datuje aj náš prvý, dosť spontánny koncert:)  Nasledovalo ešte zopár koncertov, a potom kapela dlho (viac ako rok) neskúšala a nehrávala a to hlavne kvôli strate skúšobne a v poradí druhej zmene na poste bubeníka. V súčasnosti má kapela štyroch členov (bicie, basa, gitara, spev), ale taktiež máme aj speváčku, ktorá náš album obohatila o ženský spev, čiže môžeme hovoriť, že naša kapela má aktuálne piatich členov. Čo sa koncertov týka, tak sa snažíme hrávať tak často ako nám to okolnosti dovolia, pričom za dobu nášho pôsobenia sme odohrali niečo cez dvadsať koncertov a to nielen na Slovensku, ale aj v Čechách, v Maďarsku a v Poľsku. 

Aký štýl hudby hráte a z čoho čerpáte motiváciu pre Vaše texty?

Hráme identity rock, zjednodušene povedané vlastenecký rock. Inšpiráciu pre naše texty čerpáme zo života, z toho čo sa deje okolo nás, z toho čo náš štve a podobne.

Vydali ste už nejaký album, prípadne máte niečo v pláne?

Na konte máme momentálne jeden štúdiový album-„Predurčení k boju“. Ohlasy na tento album sú veľmi dobré, preto ak ho ešte nemáte, tak sa poponáhľajte si ho čím skôr zaobstarať:)  Aby sme boli úplne presní, tak musíme dodať, že sme ešte v skúšobni nahrali aj demo nahrávku, no pre nízku zvukovú kvalitu sme ju posunuli len zopár najbližším kamarátom.

Prihliadate v textoch dôraz aj na súčasné zákony so zreteľom na možnosť voľného šírenia Vašich piesní alebo svoju nekorektnosť ničím neobmedzujete?

Ako sa vraví, niekedy je menej viac. Najmä v dobe, keď za vyslovenie svojho názoru môžeš stráviť roky vo väzení, je niekedy „menej radikálny“ prístup nutnosťou. No na druhú stranu, keď niekto škodí tvojej zemi a tvojmu národu nemôžeš hľadieť na politickú korektnosť a nejaké totalitné zákony, ale musíš povedať pravdu na rovinu, aj keď sa môže stať, že z toho budeš mať problémy. Túto dilemu sme v kapele dosť dlho nevedeli doriešiť, avšak v súčasnosti v tom už máme jasno a snažíme sa, aby bola naša tvorba po právnej stránke nezávadná. Pri každej príležitosti však zdôrazňujeme, že sme za úplnú a absolútnu slobodu slova bez totalitných zákonov, ktoré toto ústavné právo obmedzujú!

Plánujete do budúcna vystupovať aj na verejných kultúrnych či politických podujatiach, ako činia kapely napríklad v Nemecku alebo ostávate v undergrounde, prípadne ste túto otázku ešte neriešili?

Keď to bude aktuálne a príde nejaká konkrétna ponuka, potom nad tým budeme rozmýšľať, nateraz sa tým nezaoberáme.

Ako vidíte potenciál súčasnej nacionalistickej scény na Slovensku a možnú cestu jej budúceho napredovania?

Národná scéna na Slovensku má potenciál rozvíjať sa, avšak musí sa zmeniť prístup niektorých ľudí. Jednoducho nie je možné, aby pár ľudí robilo pre našu vec maximum a ostatní len čakali so založenými rukami. Čo sa napredovania týka, tak v našich očiach je asi najdôležitejšie, aby sa nacionalisti nestali uzavretou skupinou ľudí, ale aby dokázali o správnosti našich myšlienok presvedčiť aj širšie spektrum našej spoločnosti.

Čo by ste na záver odkázali našim čitateľom?

Propagujte naše myšlienky a robte všetko pre to, aby sa čo najviac ľuďom otvorili oči, lebo ak bude pokračovať súčasný vývoj, tak zem, ktorú nám zanechali predkovia, už o pár generácii nebude patriť nášmu národu. S touto vetou sa s tebou lúčime a čitateľom tvojho webu prajeme veľa síl do boja za náš národ a našu zem.

Ďakujem za rozhovor


Komentáre
  1. Schneider8 píše:

    kde sa dá zakúpiť CD?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s