Drážďany 2011

Posted: 23 februára, 2011 in spoločnosť

Ako tradične aj tento rok usporiadali saskí nacionalisti pietnu spomienku na obete barbarského bombardovania Drážďan. (viac o skaze Drážďan: http://odpor.org/index.php?page=clanky&kat=&clanek=556 ) Celá akcia sa žiaľ, ako tradične, niesla v duchu antifašistickej blokády. Všade v meste bolo možné vidieť skupiny ľavicových pomätencov, ktorým vadilo, že si niekto chce v pokoji uctiť pamiatku padlých (paradoxne pravdepodone aj ich vlastných) predkov, ktorí zahynuli nie na bojisku, ale v pivniciach vlastných domov.

Antifašisti dostáli svojej povesti a správali sa ako dobytok. Demolácie áut, výkladov a odpadkových košov sprevádzajú už tradične všetky verejné akcie tejto ľavicovej lúzy. Tento rok sa postarali o zranenia cca 50 policajtov a v celom meste sa v rôznych hlúčikov nachádzalo dohromady vyše 10 000 ľavičiarov (teda pokiaľ možno veriť údajom z nemeckých médií). Pár záberov z ich vyčíňania možno nájsť napríklad tu:

Antifašistická blokáda a s ňou súvisiaci obrovský počet nasadených policajných síl komplikoval mnohým účastníkom cestu na miesto zrazu, ktoré bolo na hlavnej vlakovej stanici. Neraz sa na miesto podarilo ľuďom dostať až po dvoch aj viac hodinách predierania sa cez davy odporcov piety a nekonečných policajných kontrol. Ako najvýhodnejšie sa ukázalo prísť na miesto vlakom. V dôsledku týchto udalostí sa začiatok akcie neustále odďaľoval.

Po príchode na miesto “akcie”, ak tak možno nazvať úzky priestor pred budovou stanice obkolesený policajtmi, čakalo nemilé prekvapenie. Na rozdiel od minulého roka tu nečakala tribúna a reproduktory a riadne zabezpečené zhromaždenie, ale približne dvetisícový dav ponechaný vlastnému osudu. Po niekoľkých hodinách postávania na zime a niekoľkých nepríliš intenzívnych pokusoch preraziť policajný kordón sa organizátori rozhodli presunúť akciu do Lipska a účastníkov vlakom. Počas tohto čakania sme mali možnosť viesť zaujímavé a priateľské rozhovory s nacionalistami z Česka, Rakúska, Ruska, Španielska a Nemecka.

Polícia uvoľnila cestu do budovy stanice a po chvilí čakania prišiel vlak do ktorého nasadla asi polovica zhromaždených, ktorí vyrazili smer Lipsko, kde po asi dvoch hodinách aj skutočne dorazili. Miesto avizovaných dvoch vlakov bol vypravený len jeden, čím sa nacionalistické sily zhromaždené na Drážďanskej stanici rozdelili na dve polovice. V Lipsku na nás čakala ďalšia blokáda, avšak tentokrát policajná, keďže antifašistov sa tu nachádzal len neveľký hlúčik, ktorý mohol byť políciou ľahko vyvedený, respektíve im polícia mohla ľahko zabrániť prístupu, keďže vedela, že sa do Lipska nacionalisti chystajú. Jediným úspechom bolo, že sa niekoľkým nacionalistom podarilo prebehnúť poza policajné kordóny a antifašistom uštedriť krátku spŕšku kameňov. Celkovo sa však, rovnako v Drážďanoch, nič podstatnejšieho neudialo.

Celú akciu možno hodnotiť negatívne, keďže pokles zaznamenali ako počet účastníkov tak aj priebeh akcie, čo je nebezpečnou vzpruhou pre ľavičiarov. V Nemecku, kde sú ľudia infikovaní už od detstva masívnou povojnovou propagandou má jed antifašizmu korene zapustené veľmi hlboko.

Večnú pamiatku obetiam spojeneckých náletov!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s