Tekuté klamstvo

Posted: 4 decembra, 2010 in spoločnosť

Nenávidíme užívateľov drog, pohŕdame nimi ,neraz sa dostávame do konfliktov s drogovo závislými ľuďmi . Moralizujeme na každom kroku a pritom si samy neuvedomujeme fakt, že sme tiež užívateľmi drog. Ako to?
Najstaršia a najznámejšia droga ľudstva – alkohol. Kde ho teda zaradiť? Medzi pochutiny, potraviny určite nie. Alkohol je považovaný za tvrdú a silne návykovú látku. Má tie isté vlastnosti ako ktorákoľvek nelegálna droga: napr. zlepšuje našu náladu, odstráni pocity úzkosti. Práve po alkohole siahame ak sa chceme zabudnúť na silné životné udalosti. O tom že poškodzuje naše zdravie z vnútra, ale aj z vonku niet ani reči, ničí naše vzťahy, rodiny. Práve alkohol je treťou najčastejšou príčinou rozvodovosti na Slovensku. 
Každým rokom pribúda viac a viac ľudí závislých na alkohole. Tento problém sa týka rovnako žien ako aj mužov. Svoje trápenie sa snažia zmierniť v liečebniach a rôznych iných ústavoch, psychiatrických ambulanciách. Veľa krát táto liečba končí fiaskom alebo len dočasným abstinovaním. Šíriť osvetu proti alkoholizmu je nesmierne náročné a v dnešnej „modernej“ dobe takmer nemožné. Dôvodov by bolo niekoľko táto droga je voľne predajná a aj keď je jej predaj obmedzený vekom, často krát sa stretávame s drzosťou obchodníkov, ktorí za vidinou zisku ju predajú kade komu, to isté sa stáva v pohostinstvách kde popíjajúca neplnoletá mládež je bohužiaľ samozrejmosťou. Je zarážajúce, ale televízia a iné média, ktoré by mali byť nápomocné pri antialkoholickej kampani sú práve opakom toho, po 22:00 hodine sa stretávame s reklamami na známe druhy tvrdších alkoholických pochutín. Reklamy na pivo sú bežnou výplňou televízneho vysielania. Kde máme teda informovať ľudí o škodlivosti alkoholu?
Štatistiky uvádzajú 60 litrov čistého 100% alkoholu na jedného obyvateľa ( vrátane dojčiat a starých ľudí ), čo znamená v prepočte 4 veľké pivá a dve poldeci. Je to málo? Alebo veľa? Vďaka alkoholu ročne zomrie 4000 ľudí z toho 5O% tvoria vraždy a samovraždy pod vplyvom tejto „pochutiny“, 16% detí je sexuálne zneužívaných pod vplyvom tejto „potraviny“.
Do kedy budeme bezmocní voči tomuto začarovanému kruhu? Dá sa vôbec ešte niečo spraviť?
Každý z nás by mal možno prehodnotiť svoje víkendové opíjanie, pretože všetko má svoj začiatok a pri alkohole to platí dvojnásobne.

Valéria

Komentáre
  1. Midilird píše:

    Máš naprostou pravdu, ale většině lidí to prostě nevysvětlíš. To samý platí je s kouřenim, svinstvo a stejně v tom každej jede.

  2. Val píše:

    Je smutné, že ľudia si to neuvedomujú…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s