Pseudodemokracia

Posted: 3 decembra, 2010 in ekonómia, spoločnosť

Ideály demokracie zo starovekého Grécka sú dávno preč, avšak systém ktorý tu momentálne funguje sa takým názvom tituluje, hoc má s pravou demokraciou pramálo spoločné. Nielenže je právo na svoj názor a jeho slobodné šírenie obmedzené len na tie názory, ktoré sa establishmentu hodia, ale občan – volič, ktorý je oficiálne prezentovaný ako základný prvok tohto systému s tým nemá reálnu možnosť niečo spraviť. Vláda spolu s médiami a skrytými silami riadiacimi politiku mu postupne odoberajú čoraz viac právomocí pomocou obmedzovania ponuky politických strán na tie, ktoré sami ovládajú.

Tieto strany sa v ničom zásadnom nelíšia. Pre najmajetnejších občanov sa líšia akurát v tom, kto má kde koľko známych a pre bežného občana sa nelíšia v ničom. Navonok sa musia nejako odlišovať a tak sa v médiách handrkujú o to ktorá z minimálne sa líšiacich variant zákona je lepšia, či občasným vyťahovaním špinavej bielizne. Má sa tým navodiť dojem posvätného zápasu o to, ktorá strana je spravodlivejšia a ktorá dokáže zabezpečiť väčší blahoyt. (na rozdiel od iných režimov totiž v demokracii neexistuje nijaká vyššia idea, nijaký vyšší cieľ, len snaha o čo najplnšiu chladničku a najširšiu ponuku televíznych programov)

Napríklad politické strany typu SDKÚ či SaS sa radi tvária ako keby boli tvorené laureátmi Nobelovej ceny za ekonómiu. Snažia sa pôsoiť dojmom, že oni jediní sú spôsobilý riadiť chod štátu a všetci ostatní sú nekompetentní a je nemorálne voliť niekoho iného ako ich. Len oni majú morálne právo venovať sa ekonómii a len ich prístupy sú správne a len oni vedia čo je pre nás najlepšie. A týchto nafúkaných chudákov dokonca volí pomerne veľká skupina ľudí, ktorí uverili teórii, ktorá je médiami i politikmi všemožne propagovaná a to že ak je človek vysokoškolsky vzdelaný, v aktívnom veku a z bratislavského kraja je pre neho prirodzené voliť strany tohto typu.

Takýmto spôsobom samozrejme získavajú voličov aj iné strany. Umelo sa vytvára dojem že každý má nejakú tú “svoju” stranu napríklad kresťan KDH, vlastenec SNS, robotník SMER-SD a tak ďalej avšak tú “svoju” stranu si možno zvoliť len z okruhu “doporučených” strán. Zaniká tak akákoľvek šanca na výraznejšiu zmenu, keďže sú k moci pripustené len strany zachovávajúce “generálnu líniu” liberálnej politiky a líšia len v nepodstatných detailoch. Všemocný volič ktorý je v demokracii oficiálne pánom tak má možnosť raz za štyri rozhodnúť o tak “podstatných” veciach ako je pomer medzi 1. a 2. pilierom dôchodkového sporenia alebo či dôchodcovia dostanú na vianoce o 50 eur navyše. Postupná premena krajiny na smetisko, rozpad morálky i tradičnej štruktúry spoločnosti, astronomické krádeže prostriedkov zo štátneho rozpočtu či pálčivý cigánsky prolém… o tom už všemocný voliť nerozhoduje, pretože strany ktoré sú pri moci sa svorne tvária že o týchto problémoch nevedia a neplánujú ich riešiť.

Oficiálne samozrejme majú rovnaké právo sa o hlasy voličov uchádzať aj strany, ktoré nepatria medzi vyvolené. Lenže pre nich platia podmienky diametrálne odlišné. Nemajú priestor v médiách či bohatých sponzorov. Ak sa o nich píše, tak jedine negatívnym tónom a jedovaté výpady rôznych jedincov proti nim sú pravidelne zverejňované v novinárskych stĺpčekoch vo veľkých denníkoch. Nemajú PR manažérov či podporu lobbystov a sú tvorené nadšencami. Majú omnoho menšiu šancu sa presadiť ako strany ktoré sa politikárčením živia a držia krok s establishmentom. Avšak ak sa napriek týmto prekážkam takáto strana presadí, tak predstavuje jasnú opozíciu voči všetkým ostatným stranám. Na Slovensku je takouto stranou ĽSNS ktorá nezastáva záujmy veľkopodnikateľov ani cigánskych parazitov ale Vás slušných pracujúcich ľudí.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s