Načo nám je taký štát?

Posted: 23 júna, 2010 in ekonómia

správa z tlače:

Podľa Sorosa Nemecko môže vyvolať kolaps eura
 Nemecká politika rozpočtových úspor môže zničiť európsky projekt a nedá sa vylúčiť kolaps eura, povedal pre stredajšie vydanie týždenníka Die Zeit miliardár George Soros.
"Nemecká politika je pre Európu nebezpečenstvom, mohla by zničiť európsky projekt," povedal investor Soros, ktorý v roku 1992 zarobil 1 mld. USD tým, že stavil na pokles britskej libry. Nemôžem vylúčiť "kolaps eura", povedal Soros v rozhovore pre nemecký týždenník.
"Nemci teraz ťahajú svojich susedov do deflácie, z čoho vyplýva hrozba dlhej etapy stagnácie. A to vedie k nacionalizmu, sociálnym nepokojom a xenofóbii. Ohrozená by mohla byť samotná demokracia," uviedol. "Nemecko je globálne izolované...Prečo nedovolia rast svojich platov? Pomohlo by to iným štátom EÚ, aby sa pozviechali," dodal.

V USA žijúci žid sa takto rozhorčuje nad tým, že Nemecko ako jedna z mála krajín sa rozhodla pre rozumné opatrenia. Vlievanie peňazí do ekonomiky môže na čas udržať hospodárstvo pri živote, avšak jedná sa o pyramídovú hru.

Vládne výdavky sú takmer vždy vyššie ako prostriedky, ktoré vláda má, musí si teda požičiavať, čím sa vkladá do rúk nadnárodných finančníkom a zedačuje a zotročuje svojich očanov. Z každej koruny (či jewra), ktorú si vláda požičia, musí splácať úroky, čím viac míňa, tým väčšie bremeno vrhá na svojich občanov. Je v čase krízy logickejšie sporiť a vyvarovať sa nerozumnému rozhadzovaniu, alebo poslúchnuť “múdru” radu od žida? Podľa mňa je rozumnejšie utiahnuť opasky a hospodáriť s tým, čo máme, nie umelo nadhodnocovať ekonomiku.

Okrem schopnosti vytvárať astronomické dlhy majú vládne výdavky niekoľko iných, rovnako “krásnych” vlastností. Tak napríklad takú, že hŕstka úradníkov na pár poradách minie kvantum peňazí, na ktoré museli ľudia tvrdo pracovať predchádzajúci rok. Ďalej takú, že prostredníctvom nich hŕstka vyvolených magnátov (prostredníctvom grandov, tendrov… ) a masy nepracujúcej spodiny (sociálne dávky, “rodinné” prídavky… ) môžu legálne okrádať strednú triedu, odvádzajúcu dane. Astronomické výdavky za zariaďovanie luxusných kancelárií na ministerstvách sú pľuvancom do tváre človeka pracujúceho za 2 eurá na hodinu rovnako, ako satelity na cigánskych chatrčiach. Štátne výdavky majú tiež “kúzlo” v tom, že slúžia takmer výhradne tým, ktorí sa o spoločné blaho nestarajú ani minimálne a do štátneho rozpočtu neodvedú ani cent. Pre nich je štát zlatá baňa a ich ochrancovia, ako žid Soros zdôrazňujú solidaritu… avšak aby ľudia cítili potreu solidarity, je potrebné, ay sa dokázali identifikovať so spoločnosťou.

Kto bude chcieť podporovať niečo “spoločné”, keď to spoločné ani trochu nie je, on len platí a cudí len berú? Nikto. So súčasnou spoločnosťou sa ľudia necítia spriaznení, štátu dávajú veľa, no nedostanú od neho nič. Čo okrem pohŕdania a neúcty si takýto štát zaslúži?

Komentáre
  1. enkidu_1 píše:

    Totalne mi bije do oci ako Soros spomenie v suvislosti toho co sa mu nepaci najvacsie zaklinadla tejto doby: “nacionalizmus, socialne nepokoje a xenofobiu”. Nikdy ma nenapadlo ze xenofobia (cize STRACH rozlicnosti?) suvisi s posilnovanim meny. A ceresnicka na tortu – ohrozena by bola samotna zidokracia!… Na otazku preco zidia miluju demokraciu pred nedavnom odpovedal Gilat Atzmon. V skratke – je lahke v nej korumpovat politikov, ktorych tvoria nekvalifikovani hlupaci na riadenie statov.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s