Zelený štvrtok

Posted: 18 júna, 2010 in spoločnosť
Vo štvrtok 17.6.2010 došlo na Slovensku k historicky prvému zhromaždeniu, ktoré si za cieľ otvorene kládlo propagáciu drog, konkrétne marihuany, spojené s požiadavkou jej dekriminalizácie. Tento počin sa samozrejme nepáčil zdravo uvažujúcim občanom, tak nacionalistické skupiny pripravili vlastné zhromaždenie s cieľom poukázať na zvrátenosť prístupu dnešnej mládeže k drogám. Hoci nepršalo ako niekoľko dní predtým, predsa tento deň priniesol niekoľko nemilých prekvapení.
Ako prvé na mieste zarazil nepomer “fanúšikov” mäkkých drog a ich odporcov. Zástancovia legalizácie marihuany svojim počtom pokryli celé námestie, zatiaľ čo odporcov sa zišla veľmi pomaly sa rozrastajúca hŕstka, ktorá nedosiahla ani stovku, navyše bola čoskoro obkľúčená tlupou mestských policajtov. Zhromaždenie za legalizáciu marihuany sa začalo podivným kričaním do megafónu a vztýčením transparentov jasne propagujúcich toxikomániu, čo je podľa trestného zákonníka ešte stále trestný čin. Po výzve aktivistu Mariána Mišúna voči prítomným policajtom samozrejme nik z nich nereagoval.
Po pár nepríliš zrozumiteľných prejavoch do megafónu sa dav detí kvetov zahájil svoj pochod na pár sto metrov vzdialené námestie, kde ich čakalo pódium a aparatúra zaplatená stranou SaS. Náš hlúčik zahájil pochod na toto miesto inou trasou a začali sme dúfať, že sa niečo udeje. Najväčší optimisti cestou v potravinách nakúpili vajíčka. adšenie opadlo, keď nám cestu zatarasila polícia, ktorá mala podľa vyjadrenia služukonajúceho príslušníka právo “určiť smer jazdy”… síce sme boli pešo, ale nevadí. Pokus o trasu č.2. takisto stroskotal a dav odporcov drog sa začal pomaly rozpadať. Pár jedincov si však nejakú tú cestičku na miesto zhromaždenia zástancov marihuany našlo, avšak ich počet oproti “trávičkárom” bol žalostný. Počas niekoľkých minút, ktoré som na tomto mieste vydržal som mal možnosť vypočuť si rečníka, ktorý poslucháčom odporúčal nejakú internetovú stránku, kde majú praktické návody, ako marihuanu pestovať a užívať.
Protest sa teda žiaľ nevydaril a slovenská spoločnosť sa zaborila opäť o kus hlbšie do moderného morálneho bahna.
Za zmienku tiež stojí ďalšie prekvapenie, ktoré som v ten deň zažil; s kamarátom sme sa po akcii rozhodli ísť sa najesť. V reštaurácii sme mali možnosť vidieť dvoch jedincov v tričkách Thor Steinar, ktorí sa zúčastnili protestu, ako familiárne sedeli pri stole s uniformovanými policajtmi. Taktiež sme videli jedného ťažkoodenca, teraz už bez helmy, v ktorom kamoš spoznal suseda zo sídliska, ktorý bol kedysi aktívnym nacionalistom.
A ďalší pekný deň za nami.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s