Kto bol JUDr. Martin Šavel?

Posted: 23 marca, 2010 in história, spoločnosť

Prvý ponovembrový martýr alebo obeť zmanipulovaného súdnictva – aj tak nazývajú Martina Šavela. Meno národného aktivistu z 90. rokov vzbudzovalo odvahou jeho nositeľa obdiv a úctu širokej verejnosti a zároveň nevraživú nenávisť všetkých odporcov slovenskej národnej myšlienky.

JUDr. Martin Šavel bol podľa svojich súčasníkov charizmatický muž so silným hlasom, ktorého charakterizovala fantastická odvaha a nezlomná vôľa. Práve neústupčivý postoj voči všetkým protivenstvám a podlostiam zo strany jeho odporcov a úžasná vytrvalosť z neho spravili medzi ľuďmi legendu. JUDr. Martin Šavel odolával súdnym sporom vedeným voči jeho osobe viac ako dvanásť rokov. Zomrel 6. januára 2003.

Martin Šavel bol vlastníkom vydavateľstva Agres. Toto vydavateľstvo vydávalo napríklad aj časopis Hlas Slovenska, ktorý bol významným šíriteľom myšlienky samostatnej Slovenskej republiky, ktorú sa podarilo obnoviť 1. januára 1993. Vydavateľstvo vydalo začiatkom 90.tych rokov dnes v predaji v podstate nedostupné knihy “Kniežatá zloby – Protokoly sionských mudrcov” a “Genéza sionizmu”. Knihy sa ihneď po ich vydaní rozobrali, náklad 20 000 kusov prakticky nestačil, preto si ich mnoho čitateľov kopírovalo, požičiavalo či predávalo. Toto sa však nepáčilo mnohým silám bojujúcim proti slovenskej národnej myšlienke. Prokuratúra predaj týchto kníh zakázala.

Doktor Šavel bol v roku 1991 obvinený. Proces s ním bol však zo strany jeho odporcov úmyselne preťahovaný, trval neuveriteľných 12 rokov! Martin Šavel sa musel zúčastniť neuveriteľných 97 súdnych pojednávaní. Niektorí účastníci týchto pojednávaní si na ne s odstupom času spomínajú: “Zúčastňovali sme sa pojednávaní s Martinom Šavelom, chceli sme ho podporiť”. Zaujímavé sú napríklad spomienky na sudkyňu: “Kričala na nás, vraj na čo tu čakáme a čo si myslíme, že uvidíme”, spomína jeden z osobných priateľov Martina Šavela, “vraj ak povieme len jedno slovo, čaká nás pokuta 5000 Sk, sudkyňa bola zo Šavelovej značnej podpory, ktorej sa mu dostávalo od verejnosti očividne nervózna”.

V roku 1998 sa pokúšala dokonca židovská náboženská obec intervenovať u vtedajšieho ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského, ktorého informovala o procese s JUDr. Martinom Šavelom.

JUDr. Martin Šavel zomrel 6. januára 2003. Proces trval neuveriteľných 12 rokov, neuveriteľných 97 súdnych pojednávaní, ktorých sa Martin Šavel zúčastnil a na ktorých mu nebolo nič dokázané. “Počas tohto procesu prišiel o všetko, o svoje zdravie, svoj majetok, o svoju rodinu, tak dlho ho trápili, až ho nakoniec utrápili”, spomína jeden z jeho súčasníkov, “nikdy ho však nezlomili, to ich najviac štvalo, že nad ním nikdy nedokázali vyhrať, pán Šavel bol obdivuhodne vytrvalý a odhodlaný, nenechal sa zlomiť, stál za svojou prácou, aj keď ho nakoniec stála život. Martin Šavel je prvým ponovembrovým slovenským martýrom”.

JUDr. Martin Šavel je pochovaný na cintoríne v bratislavskom krematóriu v mestskej časti Lamač. Ak náhodou viete o tomto človeku nejaké ďalšie informácie, prosím, dajte nám vedieť.

Česť jeho pamiatke!

Komentáre
  1. Zohan píše:

    ….a co tie humanitárne bomby co padli na srbov?? …

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s