Úvaha o slobode

Posted: 12 novembra, 2009 in spoločnosť

Demokracia je vraj najlepšie možné štátne zriadenie a jeho najväčšou prednosťou je jeho ľudskosť a poskytnutie priestoru pre vyjadrenie sa aj oponentom režimu. Nakoľko sú tieto slová teóriou a nakoľko praxou sme mali možnosť vidieť niekoľkokrát v rôznych krajinách.

Hovorí sa, že sloboda jedného začína tam, kde končí sloboda druhého. Avšak v demokracii je sloboda zvýhodňovaných menšín priširoká, teda značne obmedzujúca slobodu ostatných. Nemožno považovať za spravodlivé, ak niekoho pocit pohoršenia či urazenia má mať v očiach zákona vyššiu váhu ako osobná sloboda druhého. Nemožno niekoho zavrieť za mreže len preto, že niekto iný sa cíti jeho slovami dotknutý, alebo preto, že ten čo je pri moci, zastáva iný svetonázor. Ak má príslušník istej skupiny právo dosiahnuť vaše uväznenie len preto, že ho pobúrili vaše slová, jedná sa o útlak, pretože vaša sloboda má v očiach štátu menšiu cenu ako aureola nedotknuteľnosti a nekritizovateľnosti istých skupín obyvateľov.

Demokrati radi vyčítajú „tyranom“, že prenasledovali opozíciu, avšak sami sa správajú rovnako. Teda ani v tejto otázke nie sú lepší, hoci sa tým radi pýšia (nutno dodať, že v mnohých iných ohľadoch, napr. v oblasti poriadku, prehľadnosti systému, zodpovednosti politikov a podobne sú na tom „tyranské“ režimy lepšie). Kde potom demokracia berie právo sa nazývať usporiadaním zaručujúcim slobodu, keď široká skupina občanov nemá právo na slobodu prejavu, tlače či zhromažďovania a ak za toto právo bojuje, tak je perzekvovaná a kriminalizovaná? Odkiaľ berie tento neprehľadný systém tú drzosť nazývať sa najlepším čo ľudstvo kedy vymyslelo?

Bandera

Komentáre
 1. kso píše:

  V podstate sa dá súhlasiť demokracia je pojem, ktorý vykladá každý podľa svojho gusta, opierajúc sa o všelijaké všeobecné ukotvené zákony, čo mu umožňuje široko ich interpretovať k žiadanému efektu.

 2. Illuminator píše:

  Sloboda nieje nacizmus.

 3. nezaslepeni píše:

  A nožnice nie sú jablko… aký máš dôvod na používanie slova nacizmus v kontexte tohoto článku?

 4. Palo Cuninka píše:

  Pre Banderu:Vieš podľa mńa nemáš šajn o čom píšeš…..
  Mám na teba jednu otázku: čo pokladáš za opozícu Demokracie?

 5. nezaslepeni píše:

  opozíciou je akýkoľvek odlišný systém bez ohľadu na to, či ho zaň pokladám alebo nie… zrejme by Ťa však zaujímalo, ktorý z nich pokladám za vhodný miesto demokracie… keďže nemám rád dogmy a stereotypy, neuvediem nijaký -izmus, vypíšem ale znaky, ktoré by mal mať systém podľa môjho gusta:
  – bude len prostriedkom, nie cieľom, ochrana systému nemôže stáť nad ochranou národa, záujmy ľudí sú nadriadené záujmom režimu, pretože režim bol zriadený na to, aby pomáhal národu
  – nebudú v ňom existovať politické strany
  – veľký dôraz sa bude klásť na altruizmus a eugeniku
  – ľudia podieľajúci sa na chode systému nebudú môcť byť ovplyvňovaní a uplácaní

  to sú asi najpodstatnejšie znaky, ktoré by som uvítal u režimu, ktorý nahradí demokraciu

  • Palo Cuninka píše:

   No k tým izmom….aj katechizmus existuje…jeden politický náš predstaviteľ si to neuvedomil, keď hovoril o izmoch…. TO je utópia čo hovoríš….altruizmus no povedzme, že to sa dá…eugenika je zaujímavá z vedeckého hľadiska…hoci môže prerásť do obludných rozmerov….
   k tým prostriedkom: demokracia má byť prostriedkom….to ,že sa to nedeje je len chyba ľudí…, Politické strany – v podstate ich existencia nie je zlá….majú predpokladať záujmovú skupinu a presadzovanie jej záujmov….že to nefunguje, je o5 chyba ľudí….. No a k tomu režimu: existuje tzv. priama demokracia….

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s