Štátny dlh a jeho vplyv na krajinu

Posted: 4 novembra, 2009 in ekonómia

Čerstvo schválený štátny rozpočet opäť počíta so schodkom a rôzny analytici, experti a politici sa dohadujú o jeho optimálnej výške. Skúsme sa teda aj my zamyslieť nad tým, aká výška narastania štátneho dlhu je ideálna.

Ako zástanca zdravej a v rámci možnosti sebestačnej ekonomiky nevidím dôvod na zadlžovanie sa fungujúceho hospodárstva. Ak je štát neschopný zarobiť si sám na seba, je to dôvod k hlbokým zamyslením sa nad príčinami a vyvodeniu zodpovednosti voči vedúcim činiteľom ekonomického a politického života, nie ku kapitulácii a zmierenia sa s biednym stavom formou pôžičky na ďalšiu spotrebu. Požičiavať si môže krajina po vojne alebo prírodnej katastrofe, nie fungujúca ekonomika.

Preto hovoriť o niekom, že je „ľavicový“, pretože presadzuje 6%ný schodok štátneho rozpočtu a iného „pravicový“, pretože je zástancom „len“ 4% je maximálne trápna snaha tvorcov verejnej mienky vytvoriť zdanie, že v mainstreamovej ekonómii existuje pluralita. V reálnej implementácii typov hospodárskych politík je rozdiel ešte menej badateľný. Oba prúdy, ľavicový aj pravicový sledujú rovnaký cieľ, jeden sa k nemu ženie rýchlejšie a druhý pomalšie, ale sú takmer totožné, zdanie ich odlišnosti je umelo vytvorené.

Teda, čo sa týka štátneho dlhu, bez ohľadu na to, ktorá z parlamentných strán bude pri moci sa našej krajine nepodarí ani len sa začať ho zbavovať. Vďaka štátnemu dlhu tak obrovské množstvo vybraných daní putuje len na krytie dlhovej služby, teda platenie úrokov z pôžičky. Tieto peniaze plynú mimo krajinu a doma z nich nikto nič nemá, akurát stenčujú sumu, ktorú štát využíva na zabezpečenie svojej existencie. Na splácanie úrokov si vlády často berú ďalšie pôžičky a dostávajú sa do kolotoča úrokov a zadlžovania, z ktorého je len ťažká cesta späť. S rastúcim zadĺžením sa krajina dostáva do čoraz väčšej závislosti, potrebuje čoraz viac peňazí a stráca kontrolu sama nad sebou. Príkladom môže byť súčasná neutešená situácia Lotyšska, ktoré muselo svoju legislatívu prispôsobiť požiadavkám Európskej centrálnej banky pod hrozbou neposkytnutia pôžičky.

Ako sa štátneho dlhu zbaviť? Predovšetkým musí krajina zostaviť prebytkový rozpočet, čo znamená potrebu závažných opatrení. Napríklad porušenie medzinárodných dohôd o vyslaní vojenských misií do zahraničia či pomoci rozvojovým krajinám, čím sa okamžite ušetria značné prostriedky. Z dlhodobého hľadiska napríklad ozdravením ekonomiky podporou tuzemskej výroby. Toto sú len príklady, pretože obsahovo tento článok nemôže pojať všetky možnosti riešenia schodku štátneho rozpočtu. Vláda by však musela prijať značne nepopulárne opatrenia pre záujmové skupiny doma i v zahraničí, obhajujúce súčasný stav, čo by v kombinácii s obavami poskytovateľov pôžičiek o stratu ich príjmu a zapojením ích lobbystických nástrojov celkom iste viedlo v tak malej krajine ako je naša k dostatočne silnému tlaku, schopnému vyvolať predčasné voľby. Zbavenie sa jarma postavenia dlžníka sa tak javí ešte ťažším v podmienkach kontroly ekonomiky rozvetvenými mocensko-finančníckymi štruktúrami. Pohodlnosť a ďalšie zadlžovanie sa však budú mať celkom iste za následok absolútnu závislosť ekonomiky na vôli medzinárodných bankových domov a nemožnosť akéhokoľvek vlastného rozhodovania.

Bandera

Komentáre
 1. aryanrebel píše:

  prepač že píšem sem ale nemas tu na seba kontakt,potreboval by som nejake info ohladom webu.dakujem

 2. Anunnaki píše:

  Bohuzial zijes v absolutnom omyle.

  Dovod preco musi mat stat vzdy schodok je, ze v opacnom pripade by to znamenalo kompletny bankrot celej ekonomiky.

  Viem ze sa ti to moze zdat ako totalna hlupost, uplne presne ako ty som sa zamyslal aj ja pred X rokmi.

  Ovsem, aby si porozumel preco je nevyhnutne, aby mal stat SCHODOK alebo sa zadlzoval cez POZICKY ci DLHOPISY je monetarny system zalozeny na nekrytych takzvanych KREDITNYCH PENAZI.

  Je to zlozita problematika, ktora by bolo na dlhsie, pretoze od nej zavisy absolutne vsetko.

  Ale v kratkosti treba porozumiet faktu, ze 97% vsetkych penazi, ktore su v ekonomike, fyzicky NEEXISTUJU, a su to KREDITNE PENIAZE. Tieto kreditne peniaze vytvaraju SUKROMNE KOMERCNE BANKY vo forme uverov, od beznych spotrebnych az po hypoteky. Proces tvorby v dnesnom systeme nekrytych penazi je jednoduchy ale nebudem ho tu cely popisovat.

  Dolezite je si uvedomit, ze 97% vsetkych penazi v ekonomike vznikly AKO UVER. Ci uz ludi, podnikatelov ci statu alebo obci. Tieto peniaze si teda niekdo pozical od komercnej banky ktora za nejaky cas (od par mesiacov az po 30rokov) chce tento uver spet + vyzaduje vratit aj UROK.

  Uroky ktore je treba vratit ale NEBOLI vytvorene. Banka ked niekomu na ucet pripisala KREDITNE PENIAZE ako uver, nepripisala nikomu aj ciastku, ktoru bude treba na konci uveru vratit ako UROK.

  Z toho plynie jasne, ze NIKDY nieje mozne splatit vsetky uvery.

  Ak skoro vsetky peniaze v ekonomike treba na konci roka vratit + treba vratit este 4-7% viac, nez bolo pred rokom na uveroch do ekonomiky napumpovanych, je jasne, ze aby kazdy na konci mohol vratit svoj uver spolu s urokom na urovni 4-7%, je potreba kazdorocne dodat do ekonomiky dalsie peniaze, ktory bude minimalne o tych 4 az 7% viac, ako si vzali uvery ludia/firmy/stat pred rokom. Ak sa toto nestane, na konci roka nebude ( v priemere samozrejme ) dost penazi na splatenie starych uverov, a tak niektore podniky ktore inak prosperuju nebudu moct svoje uvery splatit. Nastane bankrot a presun tychto podnikov ci majetku smerom k bankarom.

  Neviem ci som sa dostatocne jasne vyjadril. Doteraz sa mnozstvo penazi v ekonomike navysovalo prostrednictvom umelo rastucich cien nemovitosti na ktore si ludia brali kazdym rokom vetsie uvery, takze objem penazi v ekonomike rastol 4-7%, teda = stabilna ekonomika, kde +- stejne mnozstvo firiem v roku zbankrotuje ako vznikne novych = stabilna ekonomika.

  Ovsem, tento monetarny system dosiahol maxima, ked ceny nemovitosti dosiahly astronomickej vysky, ked ani za 30 rokov bezne pracujuci clovek nedokaze ziskat uver na nemovitost. A tak sa navysovanie penazi v ekonomike zastavilo.

  Jedina forma ako ich tam dostat je to, ze si pozicia ten posledny subjekt, ktory este moze. A to je stat. Preto, dneska vsetky krajiny ktore su zalozene na stejnom monetarnom systeme ( vsetky zapadne krajiny ) su hlboko zadlzene a musia sa zadlzovat nadalej.

  Cize … suhlasim ze stat ako aj verejny sektor by mal mat ustavou a zakonom zakazane vytvarat dlh pod hrozbou VLASTIZRADY.

  Ale ako vidis, je to NEREALNE, a to nie z ideoveho hladiska ale cisto z matematickeho.

  Najprv je potreba zmenit sucastny monetarny system (frakcny rezervny system, ala expanzivna tvorba depozit, ala kreditne peniaze) a stanovit udrzatelny menovy system, ktory nebude v rukach sukromnych bankovych korporacii ( ala korporatokracie ) ale v rukach statu, bude neziskovy a udrzatelny = stabilny uz v samom jeho zaklade.

  Bohuzial, zaklad vsetkeho zla a priciny kriz a hladomoru vo svete je prave tento monetarny system, cez ktory tato elita – korporatokracia vytvara vlastne kreditne peniaze kliknutim klaves na klavesnici, a rozhoduje tak o tom, ktora firma, korporacia ci strana dostane ci nedostane uver, aky velky, a jak drahy. Pretoze ten, kdo ovlada peniaze, ovlada ekonomiky, a moze vlastnit ohromne mnozstvo medii, a prostrednictvom toho potom rozhoduje, kdo vyhraje volby. Preto si mysliet, ze politicke strany, ktore vyhravaju volby a maju na drahe reklamy v mediach, nieco zmenia. Ak by hrozilo ze skutocne tuto ich najvetsiu zbran/nastroj by sa rozhodla nejaka strana zmenit, nikdy by nedostali od ziadnej vetsej firmy, ziadne vetsie peniaze na kampan, a ani priestor v mediach, prave naopak, bola by proti nej vedena negativna kampan.

  Status QUO, teda monetarny system dokaze zmenit preto len ta strana, ktoru sukromne vlastnene ci ovladane media najviac diskredituju, a zaroven za nou nestoja ziadne peniaze – podporovatelia zo sukromneho sektoru.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s