Poriadok na štadiónoch? Len ďalšia zástierka…

Posted: 29 októbra, 2009 in právo

Od prvého decembra minulého roka je účinný nový zákon o organizovaní verejných telovýchovných podujatí, športových podujatí a turistických podujatí. Predkladatelia zákona si od neho sľubovali zvýšenie úrovne bezpečnosti na športových podujatiach. Táto ich domnienka sa týkala predovšetkým futbalu. Časté boli predovšetkým slová o tom, ako sa zvýši návštevnosť štadiónov po prijatí takéhoto zákona.

Aká je však realita?

Zákon je účinný od 1. 12. 2008. Je na mieste otázka, aké konkrétne rozdiely pocítil športový fanúšik, ktorý sa pravidelne zúčastňuje športových podujatí a či sa cíti bezpečne. Konkrétna štúdia o spokojnosti fanúšikov neexistuje, avšak podľa publikovaných informácií si dokáže spraviť názor každý sám. Čo sa však naozaj zmenilo?

Predovšetkým

Podľa § 11 tohto zákona, futbalový a hokejový zväz majú povinnosť vytvoriť a prevádzkovať informačný systém o bezpečnosti pri športových podujatiach. V tomto systéme sa majú zhromažďovať informácie o osobách, ktoré v taxatívne vymedzených prípadoch porušili tento zákon. Avšak v súvislosti so zhromažďovaním informácií o osobách sa natíska niekoľko otázok, a to predovšetkým- aké záruky poskytujú športové zväzy, aby nedošlo k zneužitiu takýchto informácií na iný účel? Je v súlade s princípmi právneho štátu, ak takéto informácie zhromažďujú športové zväzy miesto iných orgánov? Je vôbec samotné zhromažďovanie takýchto informácií v súlade s princípmi právneho štátu (napríklad prinesenie pyrotechniky na štadión je  podľa tohto zákona nie trestným činom, ale priestupkom)? A čo ochrana súkromia? Podľa zákona, tieto údaje získava a spracúva zväz, okrem mena a priezviska a ďaľších informácií obsahujú napríklad fotografiu tváre a ďaľšie údaje, ktoré sa uchovávajú po dobu piatich rokov. V praxi to znamená, že ak o niekom usporiadateľ usúdi, že je pod vplyvom alkoholu (stačí úsudok usporiadateľa), športový zväz bude o tejto osobe uchovávať informácie po dobu piatich rokov.

Ustanovenia o kamerách na štadiónoch (konkrétne je to § 10) nadobúdajú účinnosť 1. novembra 2009. Podľa zákona musí organizátor pri organizovaní rizikových športových podujatí zriadiť pri vchodoch a východoch z priestorov pre účastníkov podujatia a v priestoroch určených pre účastníkov podujatia funkčný kamerový zabezpečovací systém, ktorý umožní identifikáciu tváre fyzickej osoby.  Vyhotovený záznam z kamerového systému možno využiť len na účely trestného konania, objasňovania priestupku, v konaní o priestupku alebo na vedenie informačného systému. Ide teda o štandardné monitorovanie.

Prax momentálne ukazuje, že tento zákon zatial nezvýšil bezpečnosť a rozhodne ani návštevnosť športových podujatí. Uvidíme, čo spravia s návštevnosťou kamery…

Alex

Komentáre
  1. T. Koprdová píše:

    Milý Alex!Ešteže si sa akotak podpísal, aj keď je to len fiktívny podpis (pri iných článkoch nie je ani to)!Na inom mieste od nás tvoji kolegovovia chcú, aby sme ignorovali TV ako manipulátora, ty tu pokus o zlepšenie atmosféry na zápasoch považuješ za zásterku…Môj názor je taký, že to treba vyskúšať, a nie hneď zosmiešňovať. Poriadok musí byť a niekedy (a niekde) treba začať!!!

  2. nezaslepeni píše:

    vyskúšať… raz povolíme kamery, už ich preč nikto nedá… raz povolíme policajtom bezdôvodne mlátiť ľudí… zachutí im

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s