Cigánska kriminalita – stručne z histórie

Posted: 6 septembra, 2009 in spoločnosť

Cieľom tohto článku je načrtnutie možných príčin zvýšenej zločinnosti u cigánskej populácie so zameraním sa na možné historické predispozície tohto etnika ku kriminálnemu správaniu.

V pravdepodobnej vlasti cigáňov, severnej Indii dodnes žijú kočovné kmene, ktorým sa hovorí „kriminálne kasty“. V súčasnosti ich žije niekoľko sto tisíc a ich počet sa zvyšuje. Živia sa ako priekupníci, veštci, hudobníci a zlodeji. Žiaľ, nemám k dispozícii genetický výskum, ale je reálne, že sa jedná o vzdialených príbuzných cigáňov žijúcich v Európe, vzhľadom na nápadné podobnosti v správaní.

Autor Vávrovský v diele z roku 1930 opisuje cigáňov v období prvej ČSR takto:

Hlavním povoláním všech bylo a jest po celý život potulovat se světem z místa na místo, žebrati, páchati podvody a hlavně krádeže, ba často i loupeže a vraždy. Cikánské tlupy za první světové války a po ní terorizovali venkov (využili situace, kde četníci museli narukovat). Přepadávali samoty, mlýny, rolnické usedlosti, znásilňovali ženy. Velké luopežné výpravy dosáhly svého vrcholu v roce 1926. Jednotlivé četnícke stanice byly bezbranné. Jsou velmi odvážní, pokud jsou v tlupě, jinak sám cikán je zbabělý.

Autor Olejár v diele z roku 1972 opisuje chovanie cigáňov na východnom Slovensku takto:

Cigáni napríklad natiahnu drôt cez cestu, aby sa motocyklista zabil… Za detské prídavky si kúpia psa a pálenku, pre deti nič… Za rok ubili v maštaliach JRD asi desať mladých teliat úderom do ľadvín tak, že časom zahynuli a zdochliny potom ukradli…. Čerešne kradnú tak, že useknú vetvy či rovno celé stromy… Psa ukradnú, zabijú a zjedia… Prepadávajú roľníkov s nožom, ale používajú ak kosy a sekery. Lúpežné prepady sú bežné, roľníci dopredu ustupujú.

V roku 1992 bol podiel cigáňov na trestnej činnosti v Česku 16% a na Slovensku 28%, teda päťnásobne vyšší ako ich podiel v populácii. V roku 1998 bol uverejnený odborný odhad týkajúci sa cigánskej kriminality, z ktorého vyplynulo, že 20-30% cigánskej populácie v ČR sa živí priekupníctvom, krádežami alebo prostitúciou a 60% väzňov v českých väzniciach sú cigáni.

Z histórie cigánskeho etnika je známa aj ich permanentná snaha o ospravedlňovanie svojej zločinnosti. Cigánska kriminalita je nasmerovaná najmä voči majoritnému obyvateľstvu nakoľko v ich komunite existujú dvojaké štandardy správania sa – k cigáňom a k bielym. V cigánskom folklóre napríklad koluje legenda:

Keď židia chceli ukrižovať Ježiša, prišli za cigánskym kováčom, aby im urobil štyri klince. Keď kováč prišiel na miesto, kde Ježiša dávali na kríž, uvedomil si, že nejednal správne a tak aspoň posledný klinec si schoval pod jazyk. Preto má Ježiš nohy pribité jedným klincom. Od tej doby majú cigáni pol hriechu odpusteného.

Podobných príbehov koluje medzi cigáňmi nespočet. V cigánskych rozprávkach taktiež neustále kolujú príhody, v ktorom sa svet delí na cigánov a gádžov a cigáni svojou šikovnosťou víťazia. Častým motívom je, ako cigáň obalamutil a prekabátil gádža. Ospravedlňovaniu vlastnej zločinnosti sa cigáni učia už odmalička.

Toto je len nepatrná z histórie cigánskeho etnika, ukazujúca spôsob ich obživy v minulosti. Samozrejme, že daná téma by sa dala spracovať aj značne obsiahlejšie, k čomu možno v budúcnosti pristúpim Uvedený text sú vybrané úryvky z českej knihy vyštudovaného psychológa Petra Bakaláře „Psychologie Romu“. Na záver pripojím ďalší úryvok z knihy, ktorý myslím najlepšie vystihuje jej obsah:

„Pokiaľ sa eventuálne etnické rozdiely priznajú – plne a otvorene, riešenia sa nájdu. Len objektívne výskumy umožňujú reálny stav vysvetliť a na základe toho koncipovať kroky k riešeniu. Prvým predpokladom je zastaviť útoky proti tým, ktorí tieto rozdiely skúmajú a hovoria o nich“

Bandera

Komentáre
 1. Ing. Koubal Jan píše:

  Cigani su ako rakovina v tele spolocnosti a som silno presvedceny,ze v tzv.”demokracii”-pravym slovom džunglovom kapitalizme sa nikdy nic s tymto abnormalne debilnom a neprisposobivom etnikom nevyriesi.Ak sa vsak drviva vacsina ludi nezobudi,tak to cely stat uz o par rokov polozi! Uz dnes nas toto etnikum stoji mesacne az 12% HDP celej krajiny!!! Na porovnanie cele zdravotnictvo SR nas stoji len 11%. Ludia by sa mali zjednotit a hromadne demonstrovat,strajkovat,inak si sami kopu svoj vlastny hrob a samozrejme volit take strany,ktore tento enormne zlozity problem chcu skutocne riesit. Toto nepodarene etnikum je neustalymi starocnymi incestmi vo vnutri rodin natolko poskodeny,ze uz zivot s nimi nie je mozny-aspon s velkou vacsinou iste nie. V tomto chorpom,nenormalnom bordely mozu mat akykolvek dementi s IQ i pod 70 v akomkolvek veku neobmedzeny pocet deti.Casto ciganky rodia uz vo svojich 15 rokoch-ako v nejakych divokych,primitivnych africkych kmenoch! Cigani nepatria do civilizovaneho sveta a uz toboz nie do Europy!

 2. PhDr. Jozef Guslak píše:

  Vazeny pane,mate plnu pravdu.Ak niekto ma cas,moznosti a chut-prosim ho za tento narod-organizujte strajky a demonstracie proti zlocincom a asocialom,nech su si plne vedomi,ze i bieli sa dokazu zjednotit a odporovat zlocinnosti,agresiam,kradeziam,lupeziam,znasilneniam,urazkam,vyhrazkam,ktorych sme kazdodenne svedkami-staci si pozriet napr.”Kriminoviny”,kde su predstavitelia tohoto nezdareneho etnika neustale a neumerne vysoko zastupeni! Koniec tejto-volakedy krasnej a cistej krajiny sa zial blizi-ak sa nespamätame,dopadne to tu velmi zle-moze byt i etnicka vojna!!!

 3. Ing.Molnár píše:

  Cigani-povodom najnizsia kasta-Páriovia z Indie,absolutne nepatria do Europy! To je presne to iste,ak by sme dali na miesto riaditela nejakeho podniku šimpanza! Ako asi to moze dopadnut?! Jedine riesenie je : EU musi padnut,rozpadnut sa,potom,ak ma tento narod aspon trochu rozumu,tak si zvoli narodne orientovane strany-i Kotlebovu stranu a potom tento hrozny a vycerpavajuci problem tvrdo,no spravodlivo riesit! Ja osobne by som okamzite zriadil trestanecke-pracovne tabory,kde by tyto degenerati neprisposobivi museli robit 12hod. smeny a dostavali by zato len napr.200eur. Kazdy,kto sa 3 a viac krat previni voci zakonu-uz by tam musel ist! A povinna sterilizacia ciganok uz v 10-ich rokoch a pod.! Ja by som to velmi tvrdo a s maximalnou razaznciou riesil,lebo inak nas tieto rychlo sa mnoziace “potkany” zruinuju a so Slovenskom bude ámen!

 4. RNDr. Salihamidzic Zlatan píše:

  Je to zialbohu-plna a zalostna pravda-Cigani su nestastim pre kazdy narod,kde ziju! Su to ti najvacsi teroristi,ktori terorizuju okolite obyvatelstvo! Nielenze parazituju na vacsinovom (zatial) obyvatelstve a mali by si to velmi vazit a sekat dobrotu,no oni este naopak- robia a pachaju len a len zlo! VSade v ich okoli je spina,smrad,potkany,mysi,hadky,bitky,kradeze,znasilnenia,lupeze a vrazdy! Je to velke nestastie,ze dokocovali sem a treba to razantne riesit-a to ihned! Uz vcera by bolo neskoro!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s